• admissions@nlcsdubai.ae
  • +971 (04) 319 0888
  • 800-NLCS (800-6527)
banner

Our Team

HomeOur Team
Quick links
Principal Head of Junior School Senior Leadership Team Junior Leadership Team
Michaela Carney Deputy Head of Junior School
Rebecca Fernandes Head of First School
Hannah Smith Head of Lower School
Assistant Principal Head of Sixth Form
Alistair Wood Assistant Principal
Head of Sixth Form
Assistant Principals (Heads of House)
Laura Dunn Head of House - Yibir
Teacher of Art and Design
Christopher May Head of House - Jais
Teacher of Geography
Emma Dawson Head of House - Hafeet
Teacher of PE
Emma Carney Head of House - Javi
Teacher of History
IB Programme Coordinators
Catherine Schmidt PYP Coordinator
Stephanie Duarte MYP Coordinator Teacher of Music
Sara Saavedra IB DP Coordinator
Extra-Curricular Activities
Nicola Woodroffe Director of Extra-Curricular Activities
Teacher of PE
Heads of Department
Katy Younge Head of English
David Suarez Head of Mathematics
Rasha El Said Head of Arabic
Abeer Saleh Head of Islamic Studies
Jennifer Murphy Head of Science & Biology
Chandan Shah Head of Chemistry
Matthew Shepherd Head of Physics
Matthew Dunn Head of Computer Science - Senior School
Helena Wilson Head of History
Charlotte Spurway Head of Geography
Angus Graham Head of Economics
Jayne Vickers Head of Modern Foreign Languages & French
Junyuan Li Head of Mandarin
Rebecca Michaels Head of Art and Design
Jennifer Durston Head of Drama
Howard Wong Head of Music
Nathalie Allen Early Years Leader - Junior School
Ed Mosley Head of PE
Natalie Powell Head of ICT - Junior School
Tracey Kelly Head of Inclusion
Ellese Barraclough Head of Inclusion – Junior School
Katherine Abery University and Careers Guidance Counsellor
Senior School Teachers
Michelle Edden Teacher of English
Dmitri Haas Teacher of English
Naishal Patel Teacher of English
Mandy Monaghan Teacher of English
Sarah Powell Teacher of Maths
Meriem Mohammedi Teacher of Maths
Pranit Dhokia Teacher of Maths
Deborah Keep Teacher of Physics
Lina Hurst-Mawasse Teacher of Physics
Stephen Duncan Teacher of Physics
Rachel Mosses Teacher of Chemistry and Science
Dale Powell Teacher of Biology
Amy Wybrant Teacher of Biology
Benjamin Tomasik Teacher of History
Caroline Haas Teacher of History
Jessica Smith Teacher of Geography
Laura Kanyerezi Teacher of French
Virginia Choursoulidi Teacher of French
Saïla Aumeerally-De Leo Teacher of French
Margaux Bailly Teacher of French
Margot Garcia Teacher of French
Juan Bolado Teacher of Spanish
Cristina Blazquez Baena Teacher of Spanish
Mari Beltran Teacher of Spanish
Felix Falkenberg Teacher of German
Yu Zhu Teacher of Mandarin
Mohamed Ismail Teacher of Arabic
Walaa Ahmed Teacher of Arabic
Abdelrahman Ismail Teacher of Arabic
Fawzi Djabar Teacher of Islamic Studies
Teresa Pollard Teacher of Art
Stephen Abery Teacher of Art
Zakiya Bakari Teacher of Design
Benjamin Smith Teacher of Drama
Sarah Jones Assistant Head of PE
Lee Garrett Teacher of PE
Hanadi Tayfour Head Librarian
Ian Riddler Teacher of Maths
Junior School Teachers
Annalisa Harris Pre-KG Class Teacher
Bojana Velickovic Pre-KG Class Teacher
Carrie Mitchell Pre-KG Class Teacher
Emily Harrison KG1 Class Teacher
Daisy Booth KG1 Class Teacher
Frances Scanlon KG1 Class Teacher
Shauna Parsons KG1 Class Teacher
Emma Gray Grade Leader
KG2 Class Teacher
Fiona Collins KG2 Class Teacher
Charlotte Brookes KG2 Class Teacher
Francesca Tomlin KG2 Class Teacher
Nicola Ali KG2 Class Teacher
Jack Roberts Grade Leader
Class Teacher - Gr 1
Luke Morgan Class Teacher - Gr 1
Kahli Johnson Class Teacher - Gr 1
Naomi Sautter Class Teacher Gr 1
Megan Hammond Class Teacher Gr 1
Jordana Worthington Grade Leader
Class Teacher - Gr 2
Jessica McGinn Class Teacher - Gr 2
Kelly-Ann Brisbane Class Teacher - Gr 2
Jonathan Mounsey Class Teacher - Gr 3
Lisa Roberts Grade Leader
Class Teacher - Gr 3
Natasha Morgan Class Teacher - Gr 3
Katy Schools Grade Leader
Class Teacher - Gr 4
Kirstie Dear English Coordinator - Junior School Class Teacher - Gr 4
Nathan Gibbons Class Teacher - Gr 4
Nicholas Beasant Class Teacher - Gr 4
Jenny Ahn Class Teacher - Gr 5
Stephen Phee Class Teacher - Gr 5
Victoria Ougham Maths Coordinator
Class Teacher Gr 5
Magdalena Wajdzik Piano Teacher
Support Staff
Aarti Odhrani School Counsellor
Manjula Kakulavarapu Teaching Assistant
Rakhi Revindrean School Nurse
Seethal Rose Paul School Nurse
Marilyn Galvez Science Technician
Humaira Nisar Science Lab Technician
Raffy Santos Design Technology Technician
Deepa Kumar Shobana Art Technician
Dulari Dharmasena Learning Support Assistant
James Joudrey Learning Support Assistant
Rabia Imad Learning Support Assistant
Raheela Ishfaq Learning Support Assistant
Ritika Menon Learning Support Assistant
Ma Gay Castillo Learning Support Assistant
Bina Advani Teaching Assistant
Saja Al Mahdi Teaching Assistant
Raquel Santos Teaching Assistant
Rizza Racaza Teaching Assistant
Rameeza Hafiz Teaching Assistant
Sophie Dyball Teaching Assistant
Angela Randev Teaching Assistant
Neeta Gvalani Teaching Assistant
Carol Njoroge Teaching Assistant
Pushpa Singh Teaching Assistant
Maria Rivero Teaching Assistant
Sobia Jamil Teaching Assistant
Hannyfe Dayocos Teaching Assistant
Emna Gueddes Teaching Assistant
Lociella Cabrera Teaching Assistant
Lorentha Ebhaleme Teaching Assistant
Aayesha Malick Teaching Assistant
Roselen Ramos Teaching Assistant
Mizuho Koen Teaching Assistant
Samuel Egan Teaching Assistant
Bethanie Tomasik Teaching Assistant
Christine Elfa Teaching Assistant
Zaiba Bakhsh Teaching Assistant
Hala Ebaid Arabic Teaching Assistant
Ma-Corazon Morales Teaching Assistant
Bernadette Perez Teaching Assistant
Marissa Flores Teaching Assistant
Marwa Ali Maghraby Ibrahim Arabic Teaching Assistant
Veronica Singun Classroom Assistant
Mufaza Rashid Asrar School Doctor
Bernie Torres Storekeeper
Administrative Staff
Philippa Helms PA to Principal
Eleri Wood PA to Vice Principals
Sondra Haritonides PA to Head of Junior School
Aleksandra Tiago Director of Admissions
Head of Corporate Relations
Madalina Moraru Admissions Officer
Maria Feraru Marketing and Communications Officer
Diana Ahmed KHDA Coordinator
Arabic Secretary
Sangeeth Joseph IT Manager
Lekshmy Sangeeth Network Engineer
Ali Ahsan IT Technician
Yasmin Fiederle Examinations Officer / Data and MIS
Kasia Mosley MIS Administrator
Megan Swagerty Senior Operations Manager
Gibin George Operations Manager
Mohammad Nazimuddin Facilities Manager
Asif Hussain Facilities Supervisor
Arun Hariharan Senior Accountant
Garima Mehta Cashier
Tiffany Thorp Arts and Activities Administrator
Jeimy Salazar HR Coordinator
Alina Bou Mansour Receptionist
Karmel Alsayed Receptionist
Princess Tarin Junior School Receptionist
Neetu Malhotra Junior School Receptionist

SCHOOL WEBSITE DESIGN BY MERAKI GLOBAL

enquire now
Are you looking for a place for your child? Please fill in the form below.