• admissions@nlcsdubai.ae
  • +971 (04) 319 0888
  • 800-NLCS (800-6527)
banner

Our Team

HomeOur Team
Principal Head of Junior School Senior Leadership Team Junior School Team Senior School Team Assistant Principal Head of Sixth Form Assistant Principals (Heads of House) IB Programme Coordinators
Stephanie Duarte MYP Coordinator
Teacher of Music
Sara Saavedra IB DP Coordinator
Extra-Curricular Activities
Nicola Woodroffe Director of Extra-Curricular Activities
Teacher of PE
Heads of Department
Katy Younge Head of English
David Suarez Head of Mathematics
Jennifer Murphy Head of Science
Martin Scotson Head of Chemistry
Stephen Duncan Head of Physics
Amy Wybrant Head of Biology
Matthew Dunn Head of Computer Science - Senior School
Natalie Powell Head of ICT - Junior School
Helena Wilson Head of History
Benjamin Tomasik Head of Social Studies
Teacher of History
Charlotte Spurway Head of Geography
Mari Carmen Beltran Head of Spanish
Mohamad Kannin Head of Islamic Studies
Rasha El Said Head of Arabic
Mohamed Elmaghrabi Director of Arabic Islamic and Social Studies
Angus Graham Head of Economics
Jayne Vickers Head of Modern Foreign Languages & French
Xi Zhao Head of Mandarin
Rebecca Michaels Head of Art and Design
Jennifer Durston Head of Drama
Howard Wong Head of Music
Nathalie Allen Early Years Leader - Junior School
Jamie Williams Head of PE
Tracey Kelly Head of Inclusion
Ellese Barraclough Head of Inclusion – Junior School
Katherine Abery University and Careers Guidance Counsellor
Senior School Teachers
Michelle Edden Teacher of English
Dmitri Haas Teacher of English
Adrian Jarvis Teacher of English
Mandy Monaghan Teacher of English
Lauren Rae Teacher of English
Manbinder Singh Dhesi Teacher of Maths
Pranit Dhokia Teacher of Maths
Meriem Mohammedi Teacher of Maths
Sarah Powell Teacher of Maths
Ian Riddler Teacher of Maths
Deborah Keep Teacher of Physics
Dion Mulvey Teacher of Physics
Angela Arnold Teacher of Chemistry
Rachel Mosses Teacher of Chemistry and Science
Dale Powell Teacher of Biology
Emma Dhesi Teacher of History
Caroline Haas Teacher of History
Georgia Ward Teacher of Geography
Aouchia Maazi Teacher of Languages
Margaux Bailly Teacher of French
Virginia Choursoulidi Teacher of French
Laura Kanyerezi Teacher of French
Margot Garcia Teacher of French
Cristina Blazquez Baena Teacher of Spanish
Juan Bolado Teacher of Spanish
July Peralta Teacher of Spanish
Felix Falkenberg Teacher of German
Chia-Lun Chang Teacher of Mandarin
Duo Wang Teacher of Mandarin
Yu Zhu Teacher of Mandarin
Walaa Ahmed Teacher of Arabic
Abdelrahman Ismail Teacher of Arabic
Mohamed Ismail Teacher of Arabic
Nuha Muneera Teacher of Arabic A
Rasha Metawee Teacher of Arabic B
Fawzi Djabar Teacher of Islamic Studies
Ola Al Khatib Teacher of Islamic Studies
Almas Syed SEN Teacher
Stephen Abery Teacher of Art
Lindsay Dovey Teacher of Art
Zakiya Bakari Teacher of Design
Morna McDonald Teacher of Drama
Sarah Jones Assistant Head of PE
Jonathan Bland Teacher of PE
Hanadi Tayfour Head Librarian
Junior School Teachers
Daisy Booth Pre-KG Class Teacher
Annalisa Harris Pre-KG Class Teacher
Kirsty Paterson Pre-KG Class Teacher
Adetomi Adetayo KG1 Class Teacher
Charlotte Brookes KG1 Class Teacher
Amy Eastabrook KG1 Class Teacher
Shauna Parsons KG1 Class Teacher
Frances Scanlon KG1 Class Teacher
Emma Gray Grade Leader
KG2 Class Teacher
Nicola Ali KG2 Class Teacher
Hannah McAllister KG2 Class Teacher
Hannah Ryan KG2 Class Teacher
Jordana Worthington KG2 Class Teacher
Jack Roberts Grade Leader
G1 Class Teacher
Meg Hammond G1 Class Teacher
Kahli Johnson G1 Class Teacher
Mairead Redmond G1 Class Teacher
Chloe Taylor G1 Class Teacher
Rachel Wren G1 Class Teacher
Fiona Collins Grade Leader
G2 Class Teacher
Kelly Brisbane English Coordinator
G2 Class Teacher
Kathleen Durkan G2 Class Teacher
Andrea Murphy G2 Class Teacher
Laura O’Neill G2 Class Teacher
Natasha Morgan Grade Leader
G3 Class Teacher
Naomi Sautter Science Coordinator
G3 Class Teacher
Loyette Morgan G3 Class Teacher
Jon Mounsey G3 Class Teacher
Lisa Roberts Grade Leader
G4 Class Teacher
Nicholas Beasant G4 Class Teacher
Nathan Gibbons G4 Class Teacher
Sarah Leybourne G4 Class Teacher
Katy Schools Grade Leader
G5 Class Teacher
Victoria Ougham Maths Coordinator
G5 Class Teacher
Rebecca Lee G5 Class Teacher
Mark Mullan G5 Class Teacher
Kate McIntyre Early Years PE Teacher
Lisa Garrett Teacher of PE
Hemat Abdallah Teacher of Arabic
Ribal Alata Teacher of Arabic
Enas Mabrouk Teacher of Arabic
May Tamary Teacher of Arabic
Sawsan Ismaeil Teacher of Islamic Studies
Victoria Benn SEN Teacher
Aisling Mannion SEN Teacher
Collette Peoples Teacher of Music
Magdalena Wajdzik Piano Teacher
Support Staff
Aarti Odhrani School Counsellor
Mufaza Rashid Asrar School Doctor
Rakhi Revindrean School Nurse
Seethal Rose Paul School Nurse
Humaira Nisar Science Technician
Marilyn Galvez Science Technician
Raffy Santos Design Technology Technician
Deepa Kumar Shobana Art Technician
Bryan Mercado Head Lifeguard
Dulari Dharmasena Learning Support Assistant
James Joudrey Learning Support Assistant
Ma Gay Castillo Learning Support Assistant
Bina Advani Learning Support Assistant
Marwa Ali Maghraby Ibrahim Learning Support Assistant
Manjula Kakulavarapu Teaching Assistant
Rizza Racaza Teaching Assistant
Geraldine Ranoa Teaching Assistant
Raquel Santos Teaching Assistant
Rameeza Hafiz Teaching Assistant
Sophie Dyball Teaching Assistant
Victoria Anjorin Teaching Assistant
Angela Randev Teaching Assistant
Neeta Gvalani Teaching Assistant
Carol Njoroge Teaching Assistant
Maria Rivero Teaching Assistant
Sobia Jamil Teaching Assistant
Hannyfe Dayocos Teaching Assistant
Emna Gueddes Teaching Assistant
Lociella Cabrera Teaching Assistant
Lorentha Ebhaleme Teaching Assistant
Aayesha Malick Teaching Assistant
Roselen Ramos Teaching Assistant
Mizuho Koen Teaching Assistant
Rekha Dhokia Teaching Assistant
Samuel Egan Teaching Assistant
Bethanie Tomasik Teaching Assistant
Christine Elfa Teaching Assistant
Hala Ebaid Arabic Teaching Assistant
Ma-Corazon Morales Teaching Assistant
Bernadette Perez Teaching Assistant
Marissa Flores Teaching Assistant
Amal Helal Arabic Teaching Assistant
Veronica Singun Teaching Assistant
Marivic Santos Physics Technician
Sonny Samia PAC Technician
Paschal Igwe Reprographics Officer
Bernie Torres Storekeeper
Lin Sofia Brown Junior School Library Coordinator
Administrative Staff
Philippa Helms PA to Principal
Eleri Wood PA to Vice Principals
Sondra Haritonides PA to Head of Junior School
Aleksandra Tiago Director of Admissions
Head of Corporate Relations
Madalina Moraru Admissions Officer
Stephanie Rodrigues Admissions Officer
Maria Feraru Marketing and Communications Officer
Diana Ahmed KHDA Coordinator
Arabic Secretary
Sangeeth Joseph IT Manager
Lekshmy Sangeeth Network Engineer
Ali Ahsan IT Technician
Yasmin Fiederle Examinations Officer
Kasia Mosley MIS Administrator
Megan Swagerty Senior Operations Manager
Gibin George Operations Manager
Mohammad Nazimuddin Facilities Manager
Asif Hussain Facilities Supervisor
Arun Hariharan Senior Accountant
Garima Mehta Cashier
Tiffany Thorp Arts and Activities Administrator
Jeimy Salazar HR Manager
Alina Bou Mansour Receptionist/ Senior School Parent Liaison
Karmel Alsayed Receptionist
Princess Tarin Junior School Receptionist
Neetu Malhotra Junior School Receptionist/ Parent Liaison

SCHOOL WEBSITE DESIGN BY MERAKI GLOBAL

enquire now
Are you looking for a place for your child? Please fill in the form below.